Czyste powietrze

Coraz więcej osób chce wspierać różnego rodzaju ekologiczne przedsięwzięcia i być jak najbardziej ekonomicznym w swoich działaniach. W tym celu, wielu z nich decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych, nowoczesnych kotłów grzewczych i innych źródeł energii. Najczęściej wiąże się to z dużym wkładem finansowym, a dotacje niełatwo pozyskać, jednak jest na to metoda, która może w znacznym stopniu pomóc spełnić to marzenie wielu osób. Jedną z nich jest program Czyste powietrze. Na czym polega i co można zyskać w związku z jego wdrożeniem?

Czym jest program Czyste powietrze?

Idea została zapoczątkowana w 2018 roku. Głównym celem i zamysłem programu Czyste powietrze jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, takich jak pyły i inne zanieczyszczenia powstające w skutek ogrzewania domów i mieszkań, przy pomocy kotłów na węgiel lub drewno.

Istotne jest, by zwrócić uwagę na to, że nie tylko niska emisja stanowi problem. Prócz wymiany przestarzałych urządzeń i nie tylko, konieczne jest także zadbanie o prawidłową izolację domu, która sprawi, że wytworzone ciepło nie przeniknie na zewnątrz budynku. Dlatego też w ramach programu Czyste powietrze właściciele mogą starać się też o dofinansowanie na ocieplenie nieruchomości.

Na co można otrzymać dotację w ramach programu Czyste powietrze?

Na zły stan powietrza mają wpływ przede wszystkim przestarzałe systemy ogrzewania. Wykorzystywane są one zarówno w domach prywatnych, jak i w firmach. Dotacje, które przyznaje program Czyste powietrze obejmują między innymi zakup nowych, ekologicznych urządzeń grzewczych, takich jak pompa ciepła czy panele fotowoltaiczne, a także proces docieplenia samego budynku. Dotacje pokryją również koszty wymiany okien, drzwi i montaż wentylacji mechanicznej. Największym zainteresowaniem wśród właścicieli budynków cieszą się pompy ciepła.

W jaki sposób można zdobyć fundusze i kto może się o nie ubiegać?

Z programu Czyste powietrze korzystać mogą zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i lokali wyodrębnionych z budynków mieszkalnych. Przyznawana kwota dotacji jest uzależniona od dochodów osiąganych przez członków gospodarstwa domowego. Dofinansowanie może pokryć od 40% do 90% kosztów inwestycji. By przystąpić do całej idei, należy złożyć stosowny wniosek do jednego z Wojewódzkich Funduszów Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która jest zgodna z miejscem położenia nieruchomości. O dotację z programu Czyste powietrze można się postarać nie wychodząc z domu, bowiem wszystko można załatwić za pośrednictwem Internetu.


Clear Energy

CLEAR ENERGY Sp. z o.o.
ul. Mieszka I 80
71-011 Szczecin
woj. zachodniopomorskie

NIP: 9552528471
REGON: 384348843
KRS: 0000803501

Telefony: +48 798 622 022, +48 798 611 011
E-mail: kontakt@clearenergy.pl

Biuro czynne od poniedziałku do piątku
w godzinach od 9.00 do 16.00.

Dla DomuDla FirmyDla Rolnika

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez CLEAR ENERGY podanych przeze mnie w formularzu danych osobowych w celu umożliwienia skontaktowania się z moją osobą.
Zapoznałam/em się z polityką prywatności.