Wiele gospodarstw rolnych nie przypomina tych sprzed 10, a nawet 20 lat. Technologia poszybowała znacznie do góry, a widok paneli fotowoltaicznych na dachach obiektów gospodarskich nie dziwi już nikogo. Produkcja własnej energii pozyskiwanej z promieni słonecznych cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko wśród mieszkańców domków, ale i właścicieli pól uprawnych.
Opłacalność paneli fotowoltaicznych
Byśmy my, konsumenci, mogli cieszyć się pełną lodówką jedzenia i świeżych owoców, gospodarze muszą wykonać szereg prac, by wyhodować plony i je zebrać. Potrzeba do tego nie tylko siły ludzkiej, ale też ogromnych ilości energii, którą pobierają wszelkiego rodzaju urządzenia i sprzęty.
Montaż paneli fotowoltaicznych niesie za sobą zatem wiele korzyści. Nie chodzi tylko o kwestie ekologiczne, ale też o zmniejszenie kosztów związanych z wyprodukowanej dostatecznej ilości energii słonecznej. W niektórych przypadkach rachunki za energię stanowią ponad 20% całkowitych kosztów, co w skali roku jest ogromną sumą. Taka instalacja działa bezawaryjnie przez lata, dzięki czemu gospodarstwo rolne jest zabezpieczone przed podwyżkami cen prądu.
Unowocześnienie gospodarstw rolnych
Decydując się na panele fotowoltaiczne nie potrzebujemy pozwoleń na budowę, jeśli jest to instalacja do 50 kWp, a także stajemy się niezależni od elektrowni i dostawców prądu. Oszczędności, które zbiorą się z tytułu mniejszych rachunków za energię można w ten sposób przeznaczyć na rozwój gospodarstwa rolnego.
Produkowane rośliny przy użyciu odnawialnego źródła energii zyskają na zainteresowaniu konsumentów, którzy przykładają wagę do ekologicznych upraw, a dodatkowo instalacja fotowoltaiczna zostaje umieszczona na niezagospodarowanych obszarach, takich jak wiaty czy dachy budynków rolnych.
Pomoc w inwestycji
Dodatkową zachętą dla rolników, którzy płacą podatek rolny jest ulga inwestycyjna w wysokości 25%, która obejmuje wszelkie wydatki związane z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej, o ile nie zostały one sfinansowane ze środków publicznych. Jedynym ogranicznikiem jest czas, bowiem ulga i zwolnienie z podatku rolnego nie może trwać dłużej niż 15 lat.
Dostępny jest także program Agroenergia, dzięki któremu można otrzymać dotację na inwestycje w odnawialne źródła energii elektrycznej i cieplnej, takie jak panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy elektrownie wodne i wiatrowe.